Jaunumi

Jauna, daudzsološa smadzeņu stimulācijas metode (tDCS)

Publicēts: 04.01.2018.

Smadzeņu mikropolarizācija jeb transkraniālā tiešā elektriskā smadzeņu stimulācija (tDCS) ir daudzsološa metode neinvazīvai, drošai un nesāpīgai smadzeņu stimulācijai, ko lieto neiroloģiskiem slimniekiem ar smadzeņu bojājumiem un dažādām neiroloģiskām patoloģijām.

Dakteris Mikus Dīriks tDCS metodi ir apguvis Neurocare Akadēmijā (Nijmegen, Nīderlandē), kas ir viens no vadošajām smadzeņu elektriskās stimulācijas izpētes institūtiem Eiropā. Pateicoties ziedotāju atsaucībai, centrā “Poga” ir iegādāta DC-Stimulator aparatūra (neuroCare Group, Vācija). Transkraniālā elektriskā smadzeņu stimulācija jeb tDCS var tikt nozīmēta tikai ar neirologa slēdzienu pacientiem, kuriem ir šādi neiroloģiski un psihiatriski traucējumi – galvassāpes (migrēna), demence, tinnitus un bērniem ar uzmanības deficīta un koncentrācijas grūtībām, autismu, cerebrālu trieku (kopā ar fizioterapijas un/ vai ergoterapijas nodarbībām) un disleksiju, pieaugušajiem pēc insulta motors deficīts, runas traucējumi, apakšējo ekstremitāšu neiropātiskas sāpes, depresija, fibromialģija, atkarības problēmas (tabakas, alkohola un citu narkotisko vielu).

Transkraniālā elektriskā smadzeņu stimulācija jeb tDCS darbojas kā tiešā elektriskā strāva ar intensitāti 1-2 mA un konsekventu virzienu izraisa kortikālu centru neiromodulāciju, ko var saglabāt ar indukciju ciklisku atkārtošanos. Tādējādi mikropolarizācija rada kontrolētas kortikālās uzbudināmības izmaiņas. Neuromodulācijas raksturs ir atkarīgs no elektroda veida - katods (c-tDCS) samazina un anods (a-tDCS) palielina kortikālās ierosmes līmeni.

Transkraniālu stimulāciju var pielietot, stimulējot motoru, somatosensoru, vizuālo garozu, kas ietekmē kognitīvās, perceptīvās un motorās funkcijas, ļauj efektīvi paātrināt pacienta rehabilitācijas procesu. Neiromodulācija ar tiešo strāvu var pozitīvi modulēt izmainīto neironu ķēdes darbību, aktivizējot smadzeņu neiroplastiskumu, kā arī veicinot matemātisko, kognitīvo, runas un atmiņas apmācību, kā arī uztveri un koncentrāciju. Vislabākais efekts tiek panākts, apvienojot transkraniālo mikropolarizāciju ar neirorehabilitāciju.

Centrā "Poga" ir pieejama bezmaksas konsultācija pie dr. Dīrika visiem pacientiem, kuriem ir kāda no augstāk minētajām problēmām.

Pieteikšanās zvanot uz reģistratūru 67806020 vai 24968968. Pirmreizējā konsultācija ir bezmaksas, viena tDCS terapijas reize (30 minūtes) pie neirologa izmaksā 25 eiro. Ieteicamais kursa garums ir 10 - 20 nodarbības.