Ārstniecība un rehabilitācija bērniem

tDCS smadzeņu mikropolarizācijas terapija

Smadzeņu mikropolarizācija jeb transkraniālā tiešā elektriskā smadzeņu stimulācija (tDCS) ir daudzsološa metode neinvazīvai, drošai un nesāpīgai smadzeņu stimulācijai, ko lieto neiroloģiskiem slimniekiem ar smadzeņu bojājumiem un dažādām neiroloģiskām patoloģijām.

Tiešā elektriskā strāva ar intensitāti 1-2 mA un konsekventu virzienu izraisa kortikālu centru neiromodulāciju, ko var saglabāt ar indukciju ciklisku atkārtošanos. Tādējādi mikropolarizācija rada kontrolētas kortikālās uzbudināmības izmaiņas. Neuromodulācijas raksturs ir atkarīgs no elektroda veida - katods (c-tDCS) samazina un anods (a-tDCS) palielina kortikālās ierosmes līmeni.

Transkraniālu stimulāciju var pielietot, stimulējot motoru, somatosensoru, vizuālo garozu, kas ietekmē kognitīvās, perceptīvās un motorās funkcijas, ļauj efektīvi paātrināt pacienta rehabilitācijas procesu. Neiromodulācija ar tiešo strāvu var pozitīvi modulēt izmainīto neironu ķēdes darbību, aktivizējot smadzeņu neiroplastiskumu, kā arī veicinot matemātisko, kognitīvo, runas un atmiņas apmācību, kā arī uztveri un koncentrāciju. Vislabākais efekts tiek panākts, apvienojot transkraniālo mikropolarizāciju ar neirorehabilitāciju.

tDCS terapiju nozīmē un veic neirologs dr. Mikus Dīriks, kurš tDCS metodi ir apguvis Neurocare Akadēmijā (Nijmegen, Nīderlandē), kas ir viena no vadošajām smadzeņu elektriskās stimulācijas izpētes institūtiem Eiropā.

Centrā "Poga" ir pieejamas bezmaksas konsultācijas par tDCS terapiju pie dr. Dīrika visiem pacientiem, kuriem ir šādi neiroloģiski un psihiatriski traucējumi – bērniem ar uzmanības deficīta un koncentrācijas grūtībām, motorie un runas traucējumi, autismu, cerebrālu trieku (kopā ar fizioterapijas un/ vai ergoterapijas nodarbībām) un disleksiju, pieaugušajiem pēcinsulta motors deficīts, runas traucējumi, apakšējo ekstremitāšu neiropātiskas sāpes, depresija, fibromialģija, atkarības problēmas (tabakas, alkohola un citu narkotisko vielu), galvassāpes (migrēna), demence un tinnitus.

Pieteikšanās tDCS, zvanot uz reģistratūru 24968968. Pirmreizējā konsultācija ir bezmaksas, viena tDCS terapijas reize (30 minūtes) pie neirologa maksā 25 eiro*. Ieteicamais kursa garums ir 10 - 20 nodarbības.

*Ja ģimenei nav līdzekļi, lai apmaksātu ieteicamo kursu, tad, iespējams apmaksāt no ziedojumiem programmā "Dakteris Poga", sazinoties ar Fondu Ziedot.lv, 28808551.

Jaunumi